Jaka wartość w biżuterii mają karaty?

list Kategoria: Aktualności Dodano: favorite Trafienie: 300

Biżuteria wykonywana ze złota może mieć różną wartość, którą dodatkowo podnoszą umieszczane w niej kamienie szlachetne. Chcąc zakupić pierścionek z brylantem czy złote kolczyki z szafirem bardzo często słyszymy o ich wartości w karatach. Czym są karaty? Jaką mają one wartość w biżuterii?

Karaty – co to takiego?

Karat to stosowana w jubilerstwie jednostka do określania masy kamieni szlachetnych oraz do szacowania czystości złota w danym stopie. Informacja o liczbie karatów w danej biżuterii jest podstawą do podjęcia decyzji przy zakupie wybranego wyrobu, ponieważ świadczy ona o jakości danego złota i warunkuje jego cenę. Przyjmuje się, że jeden karat to 0,2 grama wagi wyrobu jubilerskiego.

Jaką wartość w biżuterii mają karaty?

Określając w karatach czystość stopu złota, należy przyjąć, że złoto czyste to złoto dwudziestoczterokaratowe – 1 karat to 1/24 zawartości złota w danym stopie. System karatowy wskazuje dziewięć prób złota, z czego aktualnie wykorzystywanych jest tylko siedem. Są to:
• próba 333 – 8 karatowe złoto;
• próba 375 – 9 karatowe złoto;
• próba 500 – 12 karatowe złoto;
• próba 585 – 14 karatowe złoto;
• próba 750 – 18 karatowe złoto;
• próba 958 – 23 karatowe złoto;
• próba 1000 – 24 karatowe złoto.

Jubiler po określeniu wartości złota oznacza je odpowiednią dla próby cyfrą, wybijając ją na danym wyrobie. W ten sposób zabezpiecza się kupującego przed nieuczciwymi sprzedawcami i zapewnia jakość usługi w każdym sklepie jubilerskim.

Karaty, jako jednostka do określania masy kamieni szlachetnych, są brane pod uwagę szczególnie przy kupnie pierścionków zaręczynowych. Diamenty, szmaragdy, szafiry czy rubiny to kosztowny dodatek, podnoszący wartość każdej biżuterii. Im większy jest dany kamień szlachetny, tym więcej trzeba będzie za niego zapłacić. Warto wiedzieć, że jeden karat diamentu o średnicy ok. 6,5 mm i wysokości 3,9 mm to równowartość około 22 tys. zł, co stanowi całkiem spory wydatek. Na szczęście istnieją równie piękne pierścionki zaręczynowe z mniejszymi rozmiarami kamieni, na które może pozwolić sobie każdy.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień