Sygnety kiedyś i dziś - znaczenie i symbolika

list Kategoria: Aktualności Dodano: favorite Trafienie: 389

Choć biżuteria jest w obecnych czasach głównie kobiecą domeną, to niektóre jej elementy są przeznaczone również dla mężczyzn. Panowie z bransoletkami, kolczykami lub pierścionkami nie są dzisiaj już tak niecodziennym widokiem, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Wśród męskich pierścionków najpopularniejsze są sygnety, które mają długą i interesującą historię. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu pokrótce, czym są i jakie mają znaczenie symboliczne te męskie pierścienie.

Czym jest sygnet?

Sygnet, jak już wcześniej było powiedziane, to element męskiej biżuterii w postaci ozdobnego pierścienia. Jego nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „signum”, czyli „znak”. Był on kiedyś używany przez mężczyzn jako pieczęć do laku. Dzięki swojej formie był to niezwykle praktyczny gadżet, który Panowie mieli zawsze przy sobie. Nie było więc ryzyka, że zapomną go ze sobą zabrać. Przy okazji spełniał również funkcje zdobnicze i reprezentatywne – był jednocześnie piękną ozdobą oraz poręczną wizytówką. Na oczkach sygnetów wygrawerowany był najczęściej wizerunek herbu rodziny albo dekoracyjny monogram. Były swego rodzaju indywidualnym znakiem rozpoznawczym noszących go osób, który mieli zawsze przy sobie. Używano ich jako alternatywa własnoręcznie składanych podpisów. Pieczętowano nimi zatem listy, dekrety i akty. Ich zadaniem było potwierdzenie autentyczności tych dokumentów. Polscy szlachcice mieli zwyczaj noszenia swoich sygnetów na serdecznym palcu lewej dłoni, angielscy możnowładcy nosili je zaś na małym palcu.

Cechą charakterystyczną tradycyjnych sygnetów herbowych jest oczko wykonane najczęściej z kamienia szlachetnego. W naszym kraju popularnym materiałem do produkcji takich oczek był krwawnik, którego barwa była co prawda stalowo-szara, ale gdy potarło się nim o powierzchnię papieru, zostawiał na nim czerwony ślad, stąd wzięła się jego nazwa. Chętnie wykorzystywano również inne kamienie szlachetne takie jak np.: karneol, heliotrop czy dwuwarstwowy onyks. Same pierścienie były najczęściej wykonywane z żółtego złota, które dzięki swojej miękkości ułatwiało jubilerom zadanie grawerowania na ich powierzchni skomplikowanych wzorów.

Historia sygnetów w pigułce

Historia sygnetów męskich jest imponująca, sięga aż 3200 roku p.n.e.! Używali ich już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Był to popularny rodzaj męskiego pierścienia w tych zamierzchłych czasach. Nazywano go wtedy „pierścieniem osobistym”, a jego rolą było uwierzytelnianie listów i ważnych dokumentów. W XII wieku zaczął być używany przez możnowładców, a następnie moda na sygnety zapanowała również wśród szlachty. W tamtym okresie potwierdzenie autentyczności dokumentów przy pomocy odbitego w laku symbolu było najlepszym sposobem na rozpoznawalność, należy bowiem pamiętać, iż był to okres, gdy tylko nieliczni wybrańcy umieli czytać i pisać. 

Sygnety dzisiaj – dla kogo są przeznaczone?

Dzisiejsze sygnety nie są już zarezerwowane tylko dla najbogatszych rodów. Każdy Pan, niezależnie od swojego pochodzenia, może zakupić dla siebie ozdobny sygnet. Obecnie pełnią one głównie funkcje dekoracyjne, wpływając pozytywnie na wizerunek noszących je mężczyzn. Sygnet to rodzaj biżuterii męskiej przeznaczony dla dojrzałych mężczyzn, którzy są świadomi własnej wartości i dumni ze swoich osiągnięć.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień